Які перспективи експорту та цін найдорожчої ягоди

Прогнозується, що перша українська рання лохина буде пропонуватися за ціною близько 200 грн/кг ($7,5 за кг), але ціна буде знижуватися в міру зростання пропозиції ягоди. Експерти EastFruit повідомляють, що на цьому тижні на ринок надійдуть перші партії української лохини з відкритого ґрунту. Це будуть, переважно, малооб’ємні поставки із Закарпаття та інших південних регіонів країни, проте вже зараз учасники ринку намагаються визначитися, якою буде ціна на ягоду.

До речі, на даний момент на ринку вже досить багато оголошень про продаж дрібних партій лохини закритого грунту українського виробництва за 200-240 грн/кг ($7,5-9,4 за кг). Правда, партії пропонуються занадто маленькі, щоб зацікавити великих покупців або мережі супермаркетів, а якість оцінюється як середня. Тому в мережах супермаркетів як і раніше в основному пропонується імпортна лохина з Іспанії.

Ціни на імпортну лохину на ринку України в даний момент формуються на рівні від $6 до $9 кг. Правда все більше пропозицій надходить з Грузії, де оптові партії ягоди до 20 тонн можна купити навіть за $4-5 кг. Тому вже починає відчуватися тиск на ціни, і продаж лохини у верхньому ціновому сегменті практично не здійснюються.

Тому, швидше за все, перша українська рання лохина буде пропонуватися за ціною близько 200 грн/кг ($7,5 за кг), однак ціна буде знижуватися в міру зростання пропозиції ягоди, адже одночасно з лохиною на ринок почне надходити і рання малина, яка, швидше за все, буде пропонуватися не дорожче 80-100 грн/кг ($3,0-3,7) оптом.

Тому аргументувати ціну, навіть в 200 грн/кг за перші оптові партії буде нелегко, тому що грузинська або іспанська лохина може продаватися в Україні навіть за 135-160 грн/кг ($5-6 за кг). До речі, в самій Іспанії в даний час фермери продають лохину в середньому по 2-3 євро за кг.

Швидше всього, у цьому році ми вперше побачимо оптову ціну на лохину нижче психологічного рівня 100 грн/кг ($3,8 за кг). Настільки низький рівень ціни може бути досягнутий вже до 15-20 липня 2019 року. При цьому якісна ягода буде активно експортуватися, і ціни на неї можуть бути набагато вище. Однак займатися експортом зможуть далеко не всі, так як лише в одиничних компаній є контакти, контракти і необхідна сертифікація (зокрема Global G. A. P.) для експорту продукції в Євросоюз та інші країни.

Також очікується збільшення поставок свіжої чорниці з України в країни Азії, також авіатранспортом. В цьому році відразу кілька компаній планують розширити обсяги експорту української лохини в цей регіон.

Також аналітики EastFruit очікують, що зниження цін на українську лохину в 2019 році призведе до початку масштабної переробки цієї ягоди. Найімовірніше некондиційну лохину будуть продавати навіть по $2 за кг, що може зацікавити багатьох переробників.

Тим не менш, перспективи розвитку цього бізнесу в цілому будуть залежати від ефективності організації експорту свіжої чорниці. Дрібним ж садівникам, які вирощують лохину, для яких прямий експорт невигідний, вже зараз варто задуматися над можливостями кооперації для спільних експортних поставок та уніфікації технологій вирощування, зберігання, охолодження, доопрацювання та упаковки лохини.

Powered by WPeMatico