Пам’ятка про те, як не стати жертвою грабежів і розбійних нападів

Корисливо-насильницькі злочини в зв’язку з їх великою суспільною небезпекою і поширеністю визначають загальний вигляд всієї злочинності. Вони завдають шкоди державі, громадянам, іншим власникам, дестабілізують соціальні відносини, негативно впливають на моральний стан суспільства.
 Аналіз свідчить, що найбільша кількість грабежів та розбійних нападів відбувається в громадських місцях і на вулиці. На другому місці за статистикою знаходяться грабежі і розбої з проникненням у житлові приміщення громадян. 

Найбільш поширеним способом вчинення корисливо-насильницьких злочинів є нанесення ударів потерпілим і ривок. Чимало злочинів вчиняється під загрозою заподіяння шкоди здоров’ю громадян. Потерпілими, як правило, є жінки, неповнолітні та особи, які перебувають у стані алкогольного сп’яніння, тобто та категорія громадян, яка не зможе надати дієвого опору. 

Дані злочини найчастіше вчиняються групами з 2-3 чоловік, рідше 4 людини. Нападниками є в основному раніше судимі особи, особи без певного місця проживання (БОМЖ) і неповнолітні. При скоєнні грабежів і розбійних нападів основними предметами злочинного зазіхання є гроші, хутряні шапки, носильні речі, ювелірні вироби. Останнім часом все частіше предметами посягань є мобільні телефони.

 Крім того, на вибір викраденого часто справляє вплив не тільки номінальна ціна виробу, але і можливість збуту. 

Як же не стати жертвою грабежів і розбійних нападів, як уникнути крадіжок мобільних телефонів? 

По можливості не знаходитися на вулиці у пізній вечірній і нічний час доби. Уникати перебування в малолюдних темних провулках, дворах. Ніколи не повертайтеся до підозрілим особам спиною, не дозволяйте оточувати себе стороннім громадянам. Не піддавайтеся на прохання дати свій мобільний телефон незнайомцям під приводом необхідності термінового дзвінка в швидку допомогу, лікарні і т. п. Любителям новинок мобільного зв’язку не варто афішувати наявність у себе дорогих моделей мобільних телефонів в транспорті, на вулиці та інших громадських місцях, щоб не привертати увагу осіб, які займаються їх розкраданням.

 Щоб уникнути неприємних ситуацій і кримінальної відповідальності не купувати апарати мобільного зв’язку без документів у приватних осіб, раніше Вам не відомих, т. к. такі мобільні телефони можуть бути добуті злочинним шляхом. Дотримувати необхідні заходи збереження мобільних телефонів в місцях зборів молоді, найбільш часто користуються мобільними телефонами і представляють найбільший інтерес для злочинців – дискотеки і т. п. 

Частіше цікавитися друкованими та електронними засобами масової інформації, з метою своєчасного інформування про скоєні та розкриті на території Одеської області злочинах, що викликали суспільний резонанс.

Батькам проводити роз’яснювальну роботу з неповнолітніми про можливий ризик скоєння злочину щодо дітей при безтурботне поводженні з стільниковими телефонами, грошима та цінними речами. 

Якщо ви чуєте, що вас явно переслідують або наздоганяють, потрібно різко повернутися у зворотний бік. Грабіжник майже завжди розраховує на те, що жертва зможе побачити його втікачем тільки зі спини, пізнати в таких випадках злочинця дуже складно. 

Якщо ви побачили злочинця в обличчя, це істотно ослабить агресивні наміри грабіжника. Постарайтеся змінити темп ходьби або напрямок, знайдіть безпечне людне місце, якщо ж ви вирішите бігти, то робіть це якомога швидше, при цьому кличте на допомогу. 

Вступайте з злочинцем в переговори, якщо відчуваєте, що поодинці з ним не впоратися, намагайтеся виграти час, не втрачайте надії на допомогу оточуючих, і, якщо злочинець все-таки напав, потрібно сильніше кричати, рекомендується в закритих приміщеннях кричати не «допоможіть», а «пожежа», на такий крик люди відреагують швидше.

 Багато напади відбуваються поблизу житлових будинків, у під’їздах, на сходових майданчиках. Тому реагуйте на будь-який шум, чутний за вашими дверима та вікнами. Часто досить попереджувального крику, щоб змусити злочинця відмовитися від свого задуму. 

Якщо на вас направлено вогнепальну зброю виконуйте вимоги злочинця. Віддайте те, що від вас вимагають гроші, цінності тощо), ваше життя і здоров’я все одно дорожче!

 Якщо так сталося, що вас пограбували, постарайтеся не втратити самовладання і запам’ятати будь-які особливості одягу, зовнішності, мови, поведінки нападників, про що терміново, не втрачаючи ні хвилини, повідомте до відділу поліції за телефоном або зверніться до найближчого наряду поліції. Пам’ятайте: чим швидше інформація надійде в поліцію, тим більше шансів, що грабіжники будуть спіймані, а викрадене майно повернуто законному власнику.

При вчиненні будь-якого злочину (правопорушення) при першій же можливості громадянам необхідно повідомити в поліцію. При цьому слід пам’ятати, що чим раніше потерпілий або свідок звернеться в поліцію, тим більше шансів знайти і затримати злочинця.

 Бажано, щоб крім часу і місця вчинення злочину, були повідомлені дані (прикмети) злочинця та відомості про викрадені речі. Викликати поліцію зі стаціонарного телефону можна, набравши номер «02», з мобільного – «102».